6 BİN 888 SAAT ‘BUGÜN NE GİYSEM’

Stres kaynaklarının sürekli arttığı bir dönemde yaşıyoruz. Sevgili veya eş ilişkilerinde endişeler, arkadaş ve aile içindeki çatışmalar, iş yaşamında maddi ve gelecek kaygılar gibi pek çok stres kaynağı bunların arasında. Ancak kadınların sabah güne başlarken ve akşam yatmadan önce değişmeyen tek stres kaynağı ‘bugün ne giysem’yani kıyafet seçimi.

Kadınların sabah güne başlarken ve akşam yatmadan önce değişmeyen tek stres kaynağı ‘bugün ne giysem’ yani kıyafet seçimi.
Satın alınan her ürünle, ne giyeceğimize karar vermemiz daha da zorlaşıyor.


Pek çok kadın güne, gardırobun kapağını açıp bir yığın kıyafet karşısında, ‘bugün ne giysem’ sorusunu sorarak başlıyor. Gün içinde koşturmanın ardından ise eve gelip, bu kez aynı aynı soruyu gece uyumadan önce ‘yarın ne giysem’ diyerek soruyor. Dış görünüş üzerine kurulan güzellik algısı tuzaklarından birine kapılıp hayatlarının belki de en değerli dakikalarını kıyafet seçerken harcıyor. Gün içinde yaşadıkları streslerine stres katıyorlar.

Daily Telegraph’ın bu konuda yayınlanan haberinde yer alan bilgiye göre ‘bugün ne giysem’ sorusu kadınların her gün ortalama 17 dakikasına mal oluyor. Haberde ayrıca, 16-60 yaşlarındaki kadınların yaşamlarının 6 bin 888 saatini, ne giyeceklerini seçebilmek için gardırop karşısında geçirdikleri bilgisine yer veriliyor. Bu sürenin büyük bölümünü cuma veya cumartesi akşamları ya da tatile çıkılmadan önce uygun kıyafet seçme süreleri oluşturuyor.

Ortalama olarak bir kadın hafta içi her sabah kıyafet seçimi için 16 dakika ayırıyor, bu süre cumartesi ve pazar sabahları ise 14 dakikaya düşüyor.

Kadınlar, hafta sonu dışarı çıkmadan önce ve hafta içinde akşam dışarı çıkarken ise ne giyeceklerine karar için vermek 20 dakika harcıyor.

Tatile götürecekleri giysileri seçmek için ortalama 52 dakika harcayan kadınlar, tatilde sabah ve akşam için uygun giysi seçmeye 10'ar dakika harcıyor.

Her iki kadından birisi, işe gitmeden önceki gece 15 dakikasını yarın sabah ne giyeceğini bulmaya ayırıyor.

Popüler Yayınlar