SİZE ÖZEL BİR HEDİYEM VAR!

Toplumsal yaşamda özel günlerin önemi artarken, özel günler yaklaştıkça insanlar sevdiklerine hediye almanın stresini yaşıyorlar. Çiçek, parfüm, saat ve bunun gibi pek çok kişiye özel hediye alışveriş listelerinde yerlerini alıyor. Günün sonunda hediyenin takdimi ile minik bir öpücük ya da kocaman bir kucaklaşma bizimle buluşuyor.

Sarılmak, basit ama bir o kadarda insana mutluluk veren bir eylem. Kişiye özel minimal hediye.
Sarılmak, basit ama bir o kadarda insana mutluluk veren bir eylem. Kişiye özel minimal hediye.


Özel günlerde alınan hediyeler, ‘İnsanların sevgilerini göstermelerinin en iyi yoludur’ ve ‘Ekonomik sistemin bir oyunudur’ tartışmaları şöyle dursun, uzmanlar hediye ile ilgili başka bir konuya dikkat çekiyor. Hediye, ‘kucaklaşmak veya sarılmanın bahanesidir’.

İnsanlarda mutluluk ve güven ile ilgili konularda tıbbi araştırmalar yapan Psikiyatrist / Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, ‘Sevdiklerinizle Sarılın ki Ruhsal Durumunuz Değişsin’ isimli yazısında da basit ama bir o kadarda insana mutluluk veren sarılmak eylemini konu alıyor.

Üney, kişisel web sitesinde yayınlanan yazısında, “Yalnızlığın, bireyselliğin ön planda olduğu günümüzde, ‘neden mutlu değiliz, neyi eksik yapıyoruz?’ açıklamak gerekliliği doğmuştur” diyerek, bilimin bu duyguları sağlayan hormon olarak Oksitosin’e işaret ettiğini söylüyor. Ve şöyle devam ediyor:

“Oksitosin, beyinde üretilen bir hormondur. En çok üremeyle ilişkilidir. Doğum ve doğum sonrasında yüksek miktarda salınır. Ancak diğer dönemlerde de kadın ve erkekte beyinden salgılanmaktadır. Doğumdan sonra annelik davranışını sağlayan bir hormondur.

Diğer zamanlarda ise güven, eşler arasında bağlılık, aşk, sosyalleşme, karşı tarafı anlama ve endişelerin yatışmasını sağlamaktadır.

Eksikliğinde kendini beğenme, güvensizlik, toplumdan uzaklaşma, psikolojik rahatsızlıklar, yalan eğilimi artmaktadır. Günlük hayatta Oksitosin salgılanmasını artıran en kolay yöntem sarılmaktır. Yorgunluk, yoğunluk, günlük stresler, yalnızlık, güvensizlik, kavgalar, çatışmalar, birbirine zaman ayırmama, ekonomik sorunlar gibi nedenlerle sarılmayı unutmuşuz gibi görünüyor.”

-Sarılmanın faydaları neler?

Aşk hormonu olarak anılan Oksitosin, sarılmak gibi kolay bir hareket ile üretiliyor ve üstelikte bedava. Hediyeleşmenin insan hayatında ayrı bir önemi vardır. Ancak bir insanın sevdiğine verebileceği en basit hediye olan kucaklaşmanın faydaları ise saymakla bitmiyor.


Dünyada genelinde yaygınlaşan ve sevgiyle kucaklaşmayı esas alan “Free Hugs”, yani “Sarılmak Bedava” akımına katılan bir kişi
Dünyada genelinde yaygınlaşan ve sevgiyle kucaklaşmayı esas alan “Free Hugs”, yani “Sarılmak Bedava” akımına katılan bir kişi

  • En kolay mutluluk sağlama yoludur. Güvende hissederiz. Hayatla daha kolay baş ederiz. Endişelerimiz azalır. Karşımızdakinin endişelerini yatıştırırız.
  • İletişimimiz daha iyi olur, karşımızdakini anlamak ya da anlaşılmamız kolaylaşır. Güven veririz. Arkadaşımızın, eşimizin, çocuğumuzun kendisini daha güvende hissetmesini sağlarız. Onların kendine güvenlerini artırırız. Yakınlarımızı karşı daha koruyucu oluruz. Daha şefkatli oluruz.
  • Daha sosyal oluruz. Toplum içinde kendimizi daha rahat hissederiz. Daha az gergin oluruz. Stresle daha rahat baş ederiz. Rahat uyuruz ve daha iyi hislerle uyanırız. Yeni güne daha hazır başlarız.
  • Arkadaşımıza eşimize çocuğumuza bağlılığımız artar. Sadakati artırır. İlişkilerimizi daha samimi ve yalandan uzak yaşamamızı sağlar.
  • Annenin doğum sonu depresyonunu engeller, lohusalık dönemini rahat geçirmesini sağlar. Süt gelişini kolaylaştırır. Hamileliğin daha rahat geçmesini sağlar.
  • Eşimizle yaşadığımız cinsellik daha kaliteli olur. Eşimizi daha çekici bulmamızı sağlar. İlişkilerimizde bizi kavga, çatışma ve tartışmalardan korur.
  • Belki de çağımızın en büyük sorunu depresyona karşı koruyucudur. En basit, en kalıcı ve en kolay şekilde günlük yaşam stresleriyle baş etmemizi sağlar. Uzun, yorucu psikolojik/psikiyatrik tedavi sürelerini kısaltır.
  • Âşık olmanızı, aşkı korumanızı sağlar. 

Popüler Yayınlar