PARA DEĞİL, ZAMANI BİRİKTİRENLER


Paranın satın alamadığı şeylerin iyiden iyiye azaldığı bir dönemde olmamıza rağmen paraya zor da olsa direnen bir kaç şey bulunabiliyor. Bunlardan birisi de zaman. En azından şimdilik zamanın satın alınamadığı yönünde bir iddia ileri sürebilecek kadar umudumuz var. Zaman kavramı kendini evrenin varoluşu temeline yerleştirmiş olmasından gerek para karşısında kendini ağırdan satabiliyor.

Kum saati, zamanı sürekli ölçmek için değil, belirli bir süreyi ölçmek için kullanılır.
Kum saati, zamanı sürekli ölçmek için değil, belirli bir süreyi ölçmek için kullanılır.

Para yerine zamanın kullanıldığı bir dünya hayali peşinde koştuğumuz, söylenemez. Çünkü böyle bir dünyada zaman kavramının da paradan farkı kalmayacağı kesin. Keşke para ilk kullanımındaki gibi ticarette değiş tokuşu kolaylaştırmak amacıyla ölçülü bir şekilde kullanılsa. Bazı şeylerin değerinin parayla ölçülemeyeceği daha fazla anlaşılsa.

Paradan daha önemli şeylerin olduğunu insanlara hatırlatmak gerekiyor. Çünkü özünde her insan bunun böyle olduğunu biliyor. Çevremizde bunu yaygınlaştırmanın pek çok yolu bulunuyor. Özellikle insanların günümüzde vazgeçemediği sosyal mecralarda...


zaman bankası, zumbara nedir
Para yerine zamanın kullanıldığı sosyal paylaşım sitesi Zumbara’nın giriş sayfası


İnsanların yetenek ve tecrübelerini para değil de zaman karşılığında paylaşıldığı bir sosyal ağ bunlardan birisi. 2011 yılından bugüne ölçülü bir şekilde yaygınlaşarak gelişen ve dünyada pek çok ülkede uygulanan Zaman Bankası sistemini Türkiye’ye getiren Zumbara Ekibi’nden bahsetmek istiyorum.

Zumbara’da kullanıcılar hizmet alışverişinde para yerine zaman kazanıyorlar. Mesela 2 saat verdiğiniz bir hizmet sonucunda 2 saat hizmet alma hakkı kazanıyorsunuz. Ve bu hakkınızı ister bir kişiden 2 saatlik bir hizmet alarak, ister de ayrı kişilerden birer saat hizmet alarak harcayabiliyorsunuz. Dilerseniz de faydalanmak istediğiniz bir hizmet çıkana kadar birikim yapabiliyorsunuz. Hizmet değişimi yapanlar, Zumbara’daki profillerinden yorumlarını paylaşıyorlar. Böylece sitede kişiler hakkında bir bilgi sahibi olunuyor. Profillere baktığınızda kişilerle ilgili değerlendirmeleri okuyabildiğiniz gibi, kimlerle ne tür değişimler yaptığını görebiliyorsunuz. Bu sayede kişiler arasında bir güven ilişkisi oluşuyor. Ayrıca Zumbara’da atölye çalışmaları, kamplar, takas şenlikleri gibi pek çok etkinlik düzenlenerek, güven ilişkisi oluşmasına katkı sağlanıyor.

Kişiler arası paylaşım kültürünü geliştirmeyi amaçlayan Zumbara’da, çeşitli etkinliklere de imza atılıyor. Müzik festivalleri, spor etkinlikleri ve profesyonel konferanslara katılan kişiler ile ortak ilgi alanlara sahip kişilerin buluşması sağlanıyor. Böylece, etkinliklerde katılımcıların ilgi alanları ortaya çıkıyor, yaratıcı ve yenilikçi tecrübeler elde ediliyor. Zumbara ekibi ayrıca şirket, belediye ve üniversitelerle çeşitli çalışmalara imza atıyor.

Alışveriş para yerine zamanın kullanıldığı sosyal paylaşım sitesi Zumbara
Zumbara’da topluluk tarafından yayınlanan bir manifesto

Popüler Yayınlar