YEMEKTE NE VAR?

Ailemizin kanatları altından çıktığımızda, birbirinden lezzetli yemeklerin olduğu sofraları da unutuyoruz. Bugüne kadar belki de hiç sormadığımız ‘bugün ne yesem?’ sorusu hayatımızın en önemli sorusu haline geliyor. Beslenme konusunda aile ortamında edindiğimiz hazırcılık, bizi hazır gıdaya veya lokantaların menülerine yönlendiriyor.

Bugün ne yesem diye düşünmenizi ortadan kaldırmak için yemek pişirme listesi hazırlayabilir. Önerilerimiz sayesinde yemek yapmaya başlayabilirsiniz
Bazı insanlar sadece beslenmek için yemek yerler, bazıları ise sırf lezzetli şeyler yemek için beslenirler


Haftalık yemek pişirme listesi yapmak her gün sizi yemek konusunda düşünmekten bir nebze olsun kurtarabilir. Liste sayesinde bütün gün koşturmanın ardından eve geldiğinizde, yemek pişirmek için hiç beklemeden kolları sıvarsınız ve kafanızda bir yemek olduğu için başka çözümlere yönelmemiş olursunuz.

Bu listeyi yemek pişirmeyi bilenler kolaylıkla hazırlayabilir. Eğer yumurta kırmaktan başka bir şey yapamıyorum diyorsanız, yemek yapmaya başlamak için size birkaç öneride bulunuyoruz.
  • İşe sevdiğiniz yemeklerin tariflerine göz atarak başlayın.
  • Kolay gözünüze kestirdiğiniz tarifleri bir yere not alın.
  • Müsait olduğunuz bir günü yemek pişirme günü ilan edin. Çok acemi iseniz ilk başlarda bu birkaç gün olabilir.
  • Yemek pişirme günleri dışında kalan günlere ise dışarıdan sipariş verdiğiniz yemekler varsa onları yazın. Dışarıda bile yeseniz o gün ne yiyeceğiniz belli olsun. Böylece her gün ne yiyeceğinizi düşünmemiş olursunuz.
  • Yemek yapmayı öğrendikçe dışarıda yemek yemeği veya sipariş vermeyi azaltın. Yeni öğrendiğiniz yemekleri listeye ekleyin. Siparişler üzerine oluşturduğunuz beslenme alışkanlığını haftalık program sayesinde en aza indirgenmiş olacaksınız.
  • Yemek pişirmek gün içerisinde yaşadığınız yoğun mesaiden sizi uzaklaştıracaktır. Bir programınız olursa, her şeyin daha kolay olduğunu, evde yemek yapmak için de bolca vaktinizin kaldığını göreceksiniz.
  • Yapmış olduğunuz program sayesinde sağlıklı beslenmek için ilk adımı atmış olacaksınız.
  • Yemek pişirmek stresli bir iş olmaktan çıkacak, yoğun bir iş günün ardından yorgunluğunuzu alacak bir etkinlik haline dönüşmüş olacak.

Popüler Yayınlar