BİR ÜNİFORMANIZ OLSUN YETER

İhtiyacımız dışında, sırf seçenek olsun diye alınan eşyalar, işimizi kolaylaştırıyor gibi görünse de aslında işleri daha da zora sokuyor. Çünkü seçenekler, çoğaldıkça karar verme süreci daha da zorlaşıyor.

İşe giderken giyilecek kıyafetler ve okula giderken kıyafet seçimine yol gösterecek ünlülerin giyim tarzları
Sheena Matheiken, çocukların eğitimine katkı sağlamak amacıyla 365 gün boyunca siyah üniforma giydi

Eğitim veya mesleki nedenlerle giyilen üniformalar, seçeneklerin az olduğu dönemlerle ilgili bize ip uçları veriyor. Üniformalar, kişileri verilen eğitime, yapılan işe odaklıyor. Ayrıca işe veya okula giderken kıyafet seçimi derdinden kurtarıyor. Kıyafet serbestliği olduğu durumlarda kişiler, okula veya işe giderken giyilecek kıyafetler konusunda sıkıntılar yaşıyorlar. Gardırop üzerine kurulu bir okul veya iş hayatı yaşıyorlar.

Hayatın her alanında üniformaların giyilmesi gerekmiyor. Ancak kıyafet serbestliği içinde, günlük hayatta kullanabileceğimiz üniformalar oluşturabiliriz. Üniformaların hayatı nasıl kolaylaştırdığını düşünerek, giysilerimizi birer üniforma olarak görebiliriz. Günümüzde bu bakış açısıyla yaşayan çok sayıda ilham alınacak insan bulunuyor.


hep aynı kıyafeti giyen ünlüler facebook kurucusu
Facebook kurucusunun günlük yaşamında genelde tişört ve kapşonlu kazaklar tercih ediyor


Özellikle tanınmış kişilerden örneklere rastlamak mümkün. Bir süre önce gardırobunun fotoğrafını takipçileri ile paylaşan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg bu bakış açısına bir örnek olabilir. İnsanların gün içerisinde ‘ne giysem’ sorusunu hayatlarından çıkardıklarında, üretkenliğe daha çok zaman ayırabileceklerini belirten Zuckerberg, “Sabahları alınmayan bir anlamsız karar bile gerçekten önemli şeyler üzerinde verilecek daha iyi kararlara yol açar” diyor.

ABD eski Başkanı Barack Obama da “Görüyorsunuz, giydiğim takım elbiseler sadece gri ve mavi. Karar vermem gereken şeylerin sayısını düşürmeye çalışıyorum. Ne yiyeceğim veya ne giyeceğim konusunda düşünüp kararlar almak istemiyorum. Çünkü bunlar dışında çok daha önemli kararlar almak zorundayım” sözleriyle giysi alışkanlıkları ile ilgili ip uçları veriyor.

Özel günler dışında beyaz bir gömlek ve siyah pantolon giyen sanat direktörü Matilda Kahl ise, aynı kıyafetleri giymekle ilgili şunları söylüyor: “Sabah ne giyeceğime karar vermek zorunda olmadığım için, günün devamında stresi çok daha az hissediyorum. Bu sayede ‘Bu çok mu resmi? Gideceğim yer için bu kıyafet çok mu fazla? Elbise çok mu kısa?’ gibi soruları sorma ihtiyacı duymuyorum.”

Çalışma hayatında kıyafet seçimi konusunda stres yaşayan Matilda Kahl, her gün işe aynı kıyafetle gitme kararı aldı
Çalışma hayatında kıyafet seçimi konusunda stres yaşayan Matilda Kahl, her gün işe aynı kıyafetle gitme kararı aldı
Her gün aynı kıyafeti giymeye, romanlardaki karakterlerden esinlenerek başladığını belirten Yazar Alice Gregory de “Resimli kitaplarda fark etmiyoruz ama, hiçbir karakter hikaye bitene kadar kıyafetlerini değiştirmiyor. Kendinizi bir üniformaya alıştırmanız gerekiyor. Bunun demode bir şey olmadığını anlamamız gerek. Üniforma fikriyle seçebileceğimiz bir kaç parça kıyafet özellikle açgözlü olmamızı engelliyor. Ayrıca insanı çok daha olgun hissettiriyor” diyor.

Siyah pantolon ve ayakkabı, mavi gömlek ve ceket ile uyumlu gardırobu sayesinde işleri daha da kolaylaştığını söyleyen yönetmen Christopher Nolan’dan, genellikle siyah tişört ve pantolon giyen komedyen Cem Yılmaz da kıyafet uyumlarıyla dikkatimizi çeken örnekler arasında.


Popüler Yayınlar