MODAYI DİNLEMEYEN TONLAR

Renklerin dünyası hiç durmadan hareket ediyor. Biz de sürekli seçimler yapmak zorunda kalıyoruz. Başta moda, dekorasyon, tasarım olmak üzere pek çok alanda renklerin uyumuna dikkat ediyoruz. Tabi ki istediğimiz rengi kullanmakta özgürüz. Ancak renk dengesinin dışına çıkıldığında bazı sorunlar da beliriyor.

Moda, dekorasyon, tasarım olmak üzere pek çok alanda renklerin uyumları bulunuyor. Modası geçmeyen renkler nelerdir.
Bir renge sırayla beyaz, siyah veya gri karıştırınca ortaya çıkan tonlar

Yılın belirli aylarında ortaya çıkan ‘yeni sezon’ kavramıyla birlikte takip etmemiz gereken moda ürünleriyle ilgi çok şey duyuyoruz. Özellikle renk seçimi konusunda değişkenlikler ortaya çıkıyor. Bütün bu hızlı değişimlere rağmen modayı dinlemeyen renk uyumları bulunuyor.

Modası geçmeyen renklerin temelini beyaz, siyah ve gri oluşturuyor. Bunun nedeni renklerin dünyasındaki kurallarla ilişkili. Bu kuralları anımsayacak olursak, herhangi iki rengin karışımından yeni bir renk belirir. Beyaz, siyah veya grinin herhangi bir renk ile karışımdan ise, farklı bir renk oluşmaz. O rengin yeni bir tonu ortaya çıkar. Yani bu üçlü, size karışım renginin yan bir tonunu verir. Bu da bu üçlünün diğer bütün renklere yakınlığını gösterir. Bu ilişkiden dolayıdır ki beyaz, siyah ve gri her renkle uyumludur.

Renk olarak kabul görülmeyen bu üçlü, moda, dekorasyon, tasarım olmak üzere pek çok alanda bu özelliğiyle kurtarıcıdır. Özellikle sadelik ve basitlik ana unsur olduğu zaman beyaz, siyah ve gri her renk ile rahatlıkla kullanılır. Hayatınızın merkezine bu üçlüyü koyduğunuzda renkler arasında uyum sağlamak oldukça kolaylaşır.

Beyaz, siyah veya griyi kullanmak istemiyorsanız, size yine bu üçlünün rol oynadığı bir uyumdan bahsedebiliriz. Bir rengin bu üçlüden biri ile oluşturulmuş tonlarını, rahatlıkla kullanabilirsiniz.

-Renklerin uyum kuralı

Bahsettiğimiz uyumların dışına çıkmanız, işleri daha karmaşık hale getirebilir. Tavsiyemiz beyaz, siyah veya griyle oluşturulan uyumları hayatınızın baş köşesine koymanız. Bunun dışına çıkmanız gerektiğinde, en azından seçimlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Bunu için de belirli teknikler kullanılıyor. Özellikle beyaz, siyah ve gri kullanmak istemediğiniz durumlarda bahsedeceğimiz bu teknikler işe yarayabilir.

Moda, dekorasyon, tasarım olmak üzere pek çok alanda renklerin uyumları bulunuyor. Modası geçmeyen renkler nelerdir.: Tam karşıdaki tamamlar

Beyaz, siyah ve gri dışında bir durum ile karşı karşıya kaldığınızda, elinizde bulunan rengin tam karşısındaki rengi kullanabilirsiniz. Bu uyum yüksek kontrast sağlar. Canlı bir görünüm oluşturur.Moda, dekorasyon, tasarım olmak üzere pek çok alanda renklerin uyumları bulunuyor. Modası geçmeyen renkler nelerdir.: Yan yana tonlar

Üçlü seçimlerde sakin ve rahat bir görünüm elde etmek isterseniz yan yana renk ve tonları kullanabilirsiniz. Bu düzen genelde doğada bulunduğu için çoğunlukla tercih edilen bir uyumdur.Moda, dekorasyon, tasarım olmak üzere pek çok alanda renklerin uyumları bulunuyor. Modası geçmeyen renkler nelerdir.: Eşit kenar üçgen

Karşınıza üç renk seçmek gibi bir durum çıkarsa eşit kenar üçgen yol göstericidir. Renk çemberi üzerine çizeceğiniz bir üçgen ile uyum sağlayabilirsiniz. Bu üçlü uyum da canlı bir görünüm için kullanılır.Moda, dekorasyon, tasarım olmak üzere pek çok alanda renklerin uyumları bulunuyor. Modası geçmeyen renkler nelerdir.: Ana renge yardımcı tonlar

Üçlü kullanıma bir alternatifte, ana renginizin tam karşısındaki rengin komşu tonları ile oluşturulabilir. Bu uyum da canlı bir görünüm sağlar. Eliniz de belirlediğiniz ana renginiz var ise yüksek kontrast için idealdir.

Moda, dekorasyon, tasarım olmak üzere pek çok alanda renklerin uyumları bulunuyor. Modası geçmeyen renkler nelerdir.Moda, dekorasyon, tasarım olmak üzere pek çok alanda renklerin uyumları bulunuyor. Modası geçmeyen renkler nelerdir.: İdeali iki ya da üç renk

Dört farklı renk seçmek zorundaysanız, ana renginizden yola çıkarak renk çemberinde dikdörtgen veya kare çizmek yol gösterebilir. Burada dikkat edilecek bir durum dikdörtgen oluştururken, kısa kenarlarda seçilen iki rengin arasında bir renk boşluk, uzun kenarlarda iki renk arasında ise üç renk boşluk bulunması.

Popüler Yayınlar