KARNIMIZ HEP ZİL ÇALIYOR

Yemek yemek beslenme amacının dışında sosyal bir etkinlik haline gelmesi nedeniyle, bulunduğumuz her ortamda midemize indirecek bir şeyler buluyoruz. Midemizin uzun süre aç kalmasına izin vermememiz, gün içerisinde karnımızın zil çalmasına neden oluyor.

Kilo vermek için diyete başlamadan önce mide nasıl küçülür sorusuna yanıt aranmalıdır. İlk akla gelen yöntem mide terbiyesidir.
Kandaki besin değerleri azaldığında, beyindeki açlık merkezine mesaj iletilir. Beraberinde mide ile bağırsak arasındaki faaliyetler aktif hale gelir. Bu nedenle aç bir insan midesinden guruldar. Yani halk değişiyle karnı zil çalar.

Kilo vermem gerekiyor, diyerek başlayan cümleleri sürekli duyduğumuz bir dönemde yaşıyoruz. Bu cümle aslında, sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmeden yetiştirilen insanların kurduğu, bir sonuç cümlesi. Yani yaş iken hiç eğilmeyen ağacın, büyüdüğünde eğilmeye çalışılması biraz zor oluyor. Birden bire mideye dayatılan diyet menüleri ise birkaç gün sonra bozuluyor. Diyet bozulunca da "Bu mide nasıl küçülür" diyerek çeşitli yöntemlere başvuruluyor. Aslında diyete başlamadan önce yapılması gereken mide terbiyesidir. Mideyi birden diyet menülerinin kalıbına sokmak çok zor bir yöntemdir.

-Mide durmadan genişler
Midemiz çok geniş bir organ olmamasına rağmen elastik yapısı gereği içi doldukça genişleyen bir yapıya sahip. Bu nedenle yemeyle orantılı olarak kapasitesi de artıyor. Midemizin kapasitesini düşürerek terbiye etmemiz, diyete başlamadan önce yapılacak ilk aşama olması gerekiyor.

Mide terbiyesinin ilk aşaması ise lokmalarımızı yavaş yemektir. Yoğun bir programı olan insanlar, yemek yemeye vakit ayırmazlar. Bu nedenle ortalama 5 dakikada karınlarını doyurup, yaptıkları işe bir an önce dönmeye çalışırlar. Beslenmenin insanların temel haklarından biri olduğunu bilmeyen yoktur. Bu nedenle şartlar ne olursa olsun hangi işte çalışırsanız çalışın beslenmeye zaman ayırma konusunda taviz vermeyin. Ortalama yemek yeme sürenizin 20 dakikada olmasına dikkat edin. Bunu sağlamak için yediğiniz şeylerin tatlarına odaklanarak, lokmalarınızı uzun uzun çiğneyin. Her lokmanın ardından, çatal veya kaşığı elinizden bırakın. Yemek alışkanlığınız küçük porsiyonlar, küçük lokmalar şeklinde olsun. Tüketilen besinlerin, protein ve de özellikle lif bakımından zengin olmasına dikkat edin. Midenizde tokluk hissi yaratacak besinleri araştırın ve bol bol su için. Özellikle yemeklerden önce içilecek 1 bardak su da karnınızı tok hissetmenizi sağlayacaktır. Tabi her gün kahvaltı yapmayı da unutmayın.

Popüler Yayınlar