DOĞRANMIŞ, PİŞMEYE HAZIRDIR


Eğer zamanınız varsa yemek yaparken malzemeleri doğramak keyiflidir. Ancak yoğun bir günün ardından bir an önce bir şeyler hazırlamanız gerekiyorsa bu işlem sizin için eziyete dönüşebilir.

Mutfakta yemek pişirme süresini kısaltmak için malzemeleri önceden doğrayarak, derin dondurucuda sebzeleri şoklama yöntemi ile saklayabilirsiniz
Önceden hazırlayıp uygun koşullarda saklanan sebzeler, yemek pişirirken zaman kazandırır.


Mutfakta yemek pişirme süresini kısaltan pratik yöntemlerden birisi malzemeleri önceden doğrayıp hazırlamaktır. Doğradığınız sebzeleri derin dondurucuda saklayabilir veya sebzeleri şoklama yöntemini kullanabilirsiniz.
Temizleyip yıkadıktan sonra küçük parçalar halinde doğradığınız malzemeleri, yemek pişirirken kullanmak üzere buzdolabı poşetiyle dondurucuda saklayabilirsiniz. Havası alınan poşetlerin, ağzının sıkıca bağlanması ve üzerine paketlenme tarihinin yazılması gerekir. Derin dondurucuya kaldıracağınız her paketin ölçüsünün bir yemeklik olması da önemlidir. Çünkü kullanmak üzere dondurucudan çıkarıp çözülen malzemelerin hepsini kullanmak zorundasınız.

Doğranmış malzemelerin bir diğer saklanma yöntemi de şoklayarak yapılır. Özellikle sebzelerin renk, koku, tat ve vitaminlerinin kaybolmaması için bu yöntem tercih edilir. Bu yöntem ile malzemelerin hacimleri küçülür, böylece dondurucuda daha az yer kaplar. Ayrıca malzemelerin pişme sürelerinin de azalmasını sağlar. Şoklama yöntemi, tencerede kaynatılan su içerisine temizlenip doğranmış sebzelerin, bir süzgeç yardımı ile daldırılması ile yapılır. Kaynamış suda bekletilen sebzeler, haşlandıktan sonra süzgeç yardımı ile musluktan akan soğuk suya tutulur ve ardından süzülmeye bırakılır. Yine bir diğer yöntemde olduğu gibi bir yemeklik ölçülerle buzdolabı poşetine koyulur. Havası alınan poşetlerin ağzı sıkıca kapatılarak, dondurucuya yerleştirilir. Şoklama yöntemi malzemeleri uzun süre saklamak için iyi bir yöntemdir.

Popüler Yayınlar